Jak szybko się rozwieść?

10 czerwca 2024 Prawo na co dzień

Rozwód może być procesem skomplikowanym i czasochłonnym, ale istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby go przyspieszyć:

 

  1. Zgoda obydwu stron:

Najszybszym sposobem na rozwód jest zgodny rozwód, gdzie obie strony zgadzają się na wszystkie warunki, ustalą wcześniej opiekę nad dziećmi, alimenty i są zgodne, że nie chcą orzekania o winie. Zgoda na warunki pozwala uniknąć długich sporów sądowych.

  1. Przygotowanie dokumentów:

Upewnij się, że wszystkie wymagane dokumenty są poprawnie wypełnione i złożone. To obejmuje pozew rozwodowy, załączniki, porozumienie rodzicielskie.

  1. Mediacja:

Jeśli występują spory, warto rozważyć mediację, która może pomóc w rozwiązaniu konfliktów bez konieczności długotrwałych postępowań sądowych. Większość spornych kwestii można ustalić w mediacji, a sąd niejako tylko zatwierdza zgodne ustalenia stron. Co ważne, w sądzie nie można powoływać się na ustalenia z mediacji, jeśli nie doprowadziły do zawarcia ugody przed mediatorem.

  1. Złożenie pozwu w odpowiednim sądzie:

Sprawdź, który sąd jest właściwy do rozpatrzenia Twojej sprawy i upewnij się, że złożysz pozew w odpowiednim miejscu. Mało kto wie, że inny sąd rozpoznaje kwestie dzieci przy rozwodzie, inny po rozwodzie.

  1. Prawidłowe zgromadzenie dowodów:

Dla sprawności postępowania rozwodowego ważne jest prawidłowe zgromadzenie dowodów, odpowiednie ich opisanie i złożenie odpowiedniej liczby egzemplarzy do sądu. Pozwala to uniknąć kłopotów z wezwaniami do uzupełnienia braków.

  1. Unikanie opóźnień:

Szybki rozwód wymaga unikania opóźnień, takich jak nieobecność na rozprawach sądowych czy niewłaściwe wypełnienie dokumentów. Warto skonsultować się z prawnikiem, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

  1. Korzystanie z usług adwokata:

Adwokat specjalizujący się w sprawach rozwodowych może pomóc w przyspieszeniu procesu, doradzając w kwestiach prawnych i pomagając w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Pomoc adwokata pozwala również na przygotowanie się do tego, co będzie działo się w sądzie.

W razie pytań zapraszam do kontaktu pod nr tel. 512 354 038 lub mailowo: biuro@adwokatchorzow.pl