Adwokat od spraw stalkingu

28 września 2022 Prawo na co dzień

Adwokat od spraw stalkingu

Czym właściwie jest stalking?

Stalking to uporczywe nękanie innej osoby lub jej najbliższych, które może powodować poczucie zagrożenia po stronie nękanej osoby lub naruszenie jej prywatności. Także podszywanie się pod inną osobę w celu uzyskania korzyści może być uważane za stalking. Adwokat Chorzów może pomóc w przypadku doświadczania stalkingu lub gdy samemu jesteś oskarżonym o takie zachowanie.

Rola adwokata dla ofiar stalking

Adwokat dba o to, by wykazać przed prokuratorem, policją, a potem sądem, że doszło do stalkingu. Stalking to uporczywe nękanie. Rolą adwokata jest wykazanie, że zachowania sprawcy były długotrwałe, dotkliwe, dokuczliwe I miały zly wpłwy na stan zdrowia lub samopoczucie poszkodowanego.

Czy stalking jest przestępstwem?

Tak, stalking jest przestępswem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 8. Jeśli na skutek działań sprawcy dojdzie do próby samobójczej po stronie pokrzywdzonego, to zagrożenie karą wzrasta do 12 lat pozbawienia wolności. Warunkiem ścigania jest wniosek pokrzywdzonego o ukaranie prześladowcy.

Jak zapobiegać stalkingowi?

Najprościej od razu, gdy zaczynają się dziwne działania ze strony sprawcy, zabezpieczać dowody. Robić screeny wiadomości, opowiadać bliskim o zaistniałych sytuacjach. Głośno protestować przeciwko takim zachowaniom wobec sprawcy. Gdy to nie pomaga, warto skorzystać z pomocy psychologa I adwokata. Stalking mocno wpływa na ofiarę przestępstwa, utrudnia codzienne funkcjonowanie, zastrasza.

Jak reagować na stalking?

Należy domagać się szanowania swoich praw, dokumentować przewinienia sprawcy. Warto notować, kiedynp. Sprawca nas nachodzi, co się działo. Koniecznie też trzeba skorzystać z pomocy psychologa I adwokata. Czasem pismo ze strony adwokata studzi zamiary stalkera, czasem trzeba uruchomić procedure postępowania karnego.

Czy prześladowanie jest karalne?

Tak, prześladowanie jest karalne.

Czy nękanie telefoniczne jest stalkingiem?

Jeśli telefony są częste, o nietypowych porach, utrudniają codzienne funkcjonowanie, to tak – to może być stalking.

Co grozi za stalking?

Stalking zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Gdy skutkiem działań jest próba samobójcza ofiary, zagrożenie karą wzrasta do 12 lat.